Zmiany napięcia prądu - krótki artykuł o elektryce

zenia oraz uzwojeń, inaczej zwanych cewkami, które są wykonane z miedzi lub aluminium. Rdzeń transformator jest obwodem magnetycznym, czyli służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Rdzeń składa się z kolumn, na które to kol

Zmiany napięcia prądu - krótki artykuł o elektryce regeneracja transformatorów

Z jakich elementów składa się transformator?


Jak wygląda transformator i z czego jest zbudowany? Podstawowy transformator składa się z dwóch istotnych części ? stalowego rdzenia oraz uzwojeń, inaczej zwanych cewkami, które są wykonane z miedzi lub aluminium. Rdzeń transformator jest obwodem magnetycznym, czyli służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Rdzeń składa się z kolumn, na które to kolumny nawija się uzwojenie oraz jarzm. Najczęściej rdzeń transformatora jest wykonany z cienkich i odpowiednio izolowanych blach, które dodatkowo są silnie nakrzemione. Natomiast obwody elektryczne transformatora, którymi są uzwojenia osadzone na kolumnach, są wykonane w izolowanych przewodów miedzianych albo aluminiowych. Uzwojenia są od siebie odseparowane, co oznacza że nie ma między nimi połączenia elektrycznego, za to energia jest przekazywana przez pole magnetyczne.


Wiedza o transformatorach elektrycznych


Transformatory elektryczne to wynalazek, który dawno temu zrewolucjonizował funkcjonowanie ówczesnego świata. Dziś nikt nie wyobraża sobie bez nich współczesnych biur, pokoi, domów, generalnie przeróżnego rodzaju budynków. Transformator elektryczny umożliwia przekazanie prądu w odpowiedniej formie, która daje możliwość podpięcia urządzeń do energii elektrycznej. A to przecież energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania dzisiejszego świata. Nikt nie wyobraża sobie na przykład braku możliwości ładowania telefonu, dostępu do internetu. W ostateczności nawet fabryki bez zasilania awaryjnego nie mogą działać zbyt długo jeśli nie będą miały dostępu do energii elektrycznej.



Do czego używany jest transformator?


Transformator poprzez przeniesienie prądu drogą indukcji umożliwia zmianę napięcia, co jest używane i wykorzystywane w sieciach wysokiego napięcia. Zadaniem takiego transformatora jest dostosowanie napięcia, najczęściej obniża je, do danego odbiornika, zwłaszcza przy przesyłaniu energii elektrycznej na duże odległości. Z drugiej strony w elektrowniach stosuje się specjalny rodzaj transformatorów, które zamiast zmniejszać napięcie, podwyższają je z poziomu generatorów do poziomu sieci przesyłowej. Można więc ogólnie powiedzieć, że transformatorów używa się w celu zmiany napięcia z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, urządzenia te mogą zarówno zmniejszać te napięcie, jak i je podwyższać.



© 2019 http://informator.zagan.pl/